Erozyondan Korunma Yolları

Erozyondan Korunma Yolları

Erozyon Kontrol Görevlisi Tarafından Listelenen Toprak Erozyonu Kontrol Yöntemleri

Toprak Erozyonu Kontrol Yöntemi
Tanım olarak, toprak erozyonu kontrolü, tarımda ve arazide su veya rüzgar erozyonunu kontrol etme eylemidir. Toprak erozyonu esasen toprağın üst tabakasının dışarı atılması veya toprağın rüzgar, ormansızlaşma, su vb. Yoluyla yüzeyinden dışarı atılmasıdır. Ağaçların kesilmesi ve hızlı akan su şüphesiz toprak erozyonu olasılığını artırabilir. Toprak erozyonunu önlemek veya kontrol etmek için bazı güçlü tekniklerin kullanılması zorunludur. Kir ve su kirliliğini korumak için kullanılan stratejiler veya sistemler, toprak erozyonu kontrol teknikleri olarak bilinir. Normalde bu teknikler kentsel ve ortak bölgelerde ve tarım ortamlarında kullanılmaktadır. Malç, tutucu bölücüler, jeomateryaller ve bitki örtüsü bu amaçla kullanılan bazı temel tekniklerdir.

Malçlar, en iyi toprağın pH değerini koruyan ve sağanak etkilere karşı koruyan suyu kademeli olarak sıçratmasını sağlar. Her neyse, bölücüleri tutmak, toprak erozyonuna karşı koymak için en iyi stratejidir. Bu bölücüler, su taşmasının toprak erozyonuna neden olduğu bölge çevresinde çalıştırılabilir. Geomateryaller, toprağın yerleşmesini sağladığı için bitki örtüsü ile birlikte kullanıldığında bir başka güçlü tekniktir. Toprak erozyonunu kontrol etmenin bir başka yöntemi, kiri bir noktada sıkı tuttuğu ve çöpü dengelediği için bitki örtüsünü dikmektir, bu nedenle çürümeye karşı koyar.

Erozyon Kontrol Sorumlusu
Erozyon kontrol görevlisine göre bu stratejilerin yanı sıra, şimdi toprak erozyonunu kontrol etmeye yönelik bazı yaklaşımlardan bahsedelim.

Erozyonun tipik olarak meydana geldiği bölgenin etrafına giderek artan sayıda ağaç dikin, çünkü bunlar kirinize sığınır ve fazla suya karşı koyar.
Aynı şekilde, esintinin toprağı ezmesini önleyen iyi bir rüzgar sınırı da oluşturabilirsiniz.
Diğer bir strateji ise toprağın sıcaklığını sınırlayan ve erozyonu önleyen doğal bir malç yapmaktır.
Kirinizi sulayın veya sırılsıklam tutun, ancak toprağı yıkayacağı ve kalitesini bozacağı için aşırı sulamayın. Bu nedenle, düzeltmeye çalışmaktan başka bir şey olmayacak nemli malç yığınlarını kullanabilirsiniz.
Bitki örtünüzü yeterince sağlam, gelişmekte ve sağlam tutun, çünkü kiri bir noktada tutacak ve yüzeyini sabitleyecektir.
Arazinin veya çiftliğin alanı, iklim koşulları, toprak yüzeyi ve büyüklüğü ile belirtilen stratejileri bulun.
Bahçenizin daha iyi görünmesini sağlamak için hayati yaklaşımlar vardır. Toprak erozyonu kontrolü ve sağanak zarara karşı önlem için düzenlemeler yapmak için bazı doğal yöntemler şunlardır:

Mülkünüzde Biriktirdiğiniz Tüm Toprağı Örtün: Bu kir depolarının kullanılmadığı noktada, toprak erozyonu kontrolüne yardımcı olacak ağırlıklı plastik bir kanvasla sabitleyin.
Tamamlanmamış Bahçenize Kısa Bir Bitkisel Yayılım Dikin: Bahçenizde açıkta kalan ve bir süre temas kurmayacak bir bölgeniz olduğunda, kiri tutmaya yardımcı olmak için kısaca bir şeyler dikin. Yıllık çimi bunun için iyi bir karardır.
Malç Kullanın: Geçit veya garaja benzer şekilde sert bir yüzeyin yanında ve yanında bulunan herhangi bir toprak bölgesi, malç veya malç ve kalıcı olmayan bitkisel bir örtü ile sabitlenmeli ve dengelenmelidir.
Ayrıca, erozyon kontrol görevlisine göre dükler ve kanallar, toprak erozyonu kontrolleri için ek olarak uygulanabilir tekniklerdir. Bu teknik sayesinde, bir su akışı bariyerlerle kontrol edilebilir ve birkaç baraj su akışını kontrol eder ve normalde beton ve diğer aktif maddelerden oluşan kanallardan geçer.